Powrót do Bloga

Książki i filmy polecane przez Świstaka

Wiedza to potęga! Wiedza chroni i sprawia, że masz punkt odniesienia, możesz ją sprawdzać i konfrontować z własnym doświadczeniem. Dlatego właśnie przygotowałem dla Ciebie listę książek, których przeczytanie gorąco polecam każdej osobie zainteresowanej rozwojem osobistym oraz przedsiębiorczością.

Zaczynam od Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce – Katarzyna Kędzierska. Dlaczego to książka warta uwagi? Ta pozycja może pomóc nieco ostudzić głowę i pozbyć się nadmiernego konsumpcjonizmu. To postawa, która może mieć zalety w biznesie, ale nie jest jedyną słuszną drogą. Ta książka pomoże Ci uporządkować przestrzeń wokół siebie. Nie oszukujmy się, bardzo często jest to łatwiejsze zadanie niż „sprzątanie w głowie”. Moja notatka i spisane przemyślenia z książki są tutaj. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o minimalizmie, polecam Ci również film „Minimalism: A Documentary About the Important Things”. Jeżeli preferujesz seriale to „Sprzątnie z Marie Kondo”. Jeśli nie masz czasu na książki i filmy, to możesz posłuchać o minimalizmie projektowo/zadaniowym. To zajmie Ci kwadrans i nie pożałujesz.

W drugiej kolejności polecam książkę Esencjalista – Greg McKeown. Tu z kolei możesz się nauczyć koncentracji i zrozumieć, DLACZEGO koncentracja jest taka ważna. Komu z nas jej nie brakuje.

Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć – Gary Keller, Jay Papasan -to książka, dzięki której możesz zrozumieć, że koncentrację na jednym priorytecie zawodowym warto przynajmniej rozważyć. Jeśli znasz moje narzędzie Twoje Ścieżki Kariery by Świstak, to wiesz, że ogromną satysfakcję daje mi systemowe podejścia do ogarniania wielu zadań. Jeżeli takie podejście jest Ci bliższe i czujesz, że chcesz to poukładać w swoim życiu, to napisz do mnie 🙂

Kontynuując tematykę wszechogarniania, dla fanów treści video jest film z TEDx Rory Vaden How to multiplay your time? Materiał pokazuje, jak wygląda zarządzanie sobą w czasie 2.0 i uzasadnia, dlaczego prokrastynacja ma zalety! Dobrze widzisz! Czasami dobrze jest pobyć w stanie kiedy czegoś nie chce Ci się robić bardziej niż tego chcesz 😉

Jeżeli chcesz skutecznie wdrażać w swoje życie elementy minimalizmu, esencjalizmu czy też ogromnie pragniesz skupić się w życiu na jednej rzeczy, którą chcesz robić dobrze, to możesz przeczytać książkę Siła Woli – wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej Kelly McGonial. Tu przyda się również odrobina wiedzy na temat tego, jak mądrze zaplanować proces uczenia. W tym pomoże Ci wystąpienie Pierwsze 20 godzin – jak nauczyć się czegokolwiek: Josh Kaufman. W tej tematyce polecam także Ciekawa publikacja Kolaż doświadczeń uczących (się) dorosłych. Przeczytasz tu o różnych motywacjach i podejściach do uczenia się. Już na pewno wiesz, że uczenie się jest podstawą Twojego rozwoju.

Idealnym rozszerzeniem tej tematyki będzie najnowsza pozycja na mojej liście — książka Inaczej Radka Kotarskiego, porządkująca wiedzę o produktywności, efektywności i przerwach. Stanowi świetną opartą na badaniach naukowych esencję tego, do czego dochodziłem latami, na drodze praktyki, dlatego warto ją przeczytać.

Przejdźmy płynnie do tematyki biznesowej. W tej kwestii polecam książkę Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera – Alexander Osterwalder, Yves Pigneur. Dzięki niej możesz lepiej zrozumieć jak tworzyć Business Model Canvas (BMC). W skrócie to uproszczony i szybki do ogarnięcia biznesplan, który może być przydatny dla Ciebie, przede wszystkim jako przedsiębiorcy. Jeśli jesteś zatrudniony w firmie możesz użyć tego narzędzia, aby usystematyzować swoje działania w firmie, np. ułożyć strategię marketingową. Kolejnym krokiem do rozwoju Twojej działalności jest Metoda Lean Startup – Eric Ries. Dzięki niej dowiesz się, jak BMC używać w praktyce oraz jak je testować i z nimi eksperymentować.

Jeśli chcesz zmierzyć się z wyzwaniem własnego rozwoju, to mam dla Ciebie książki, które mogą Cię zainteresować. Pamiętaj, że jeśli zmagasz się z dużymi problemami, nic nie zastąpi wizyt u specjalistów. Jeśli czujesz się ze sobą dobrze to polecam Ci książkę, która może zrobić na Tobie piorunujące wrażenie. Program zmiany sposobu życia – Jeffrey E. Young, Janet S. Klosko oraz Kłamstwa Którymi Żyjemy Jon Frederickson. Ta druga pozycja to książka, która może pomóc Ci stanąć w prawdzie z samym sobą.

Pora na zmianę perspektywy na bardziej pozytywną! Jeżeli lubisz takie pozytywne wzmacnianie, to możesz przeczytać Factfulness. To książka o tym, dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą.

Były u mnie czasy, kiedy mocno wkręciłem się w temat autentycznych reakcji i relacji. Najlepszym filmem, jaki polecam jest wystąpienie z konferencji TEDx Brene Brown – „Potęga wrażliwości”. Wiele jest tu powiedziane o autentyczności, o byciu w prawdzie, o prawdziwych relacjach, czyli o ludziach o pełnych sercach. To jest moim zdaniem zadaniem bardzo wymagająca, ale wartościowa droga w życiu. Jak już jesteśmy przy uczuciach, to mam coś, co wyjątkowo mnie urzekło. Pod kątem rozumienia siebie i swoich emocji, a zwłaszcza emocji dzieci ciekawie mi się czytało Uczuciometr inspektora Krokodyla. Polecam w szczególności rodzicom.

Dobrym motywującym filmem jest dla mnie Cyrk Motyli, który w prosty, dosłowny sposób pokazuje przemianę.

Z zakresu zarządzania oraz podejścia do turkusowych organizacji sięgnij do początków, czyli organizacji spółdzielczych. Polecam ETOS Elementarz Tradycji Organizacji Spółdzielczych. Dodatkowo polecam Ci „Cykl Turkusowe Organizacje krok po kroku”

Jeśli odkryłeś w sobie pierwiastek twórcy internetowego, marzysz o tym, aby tworzyć własnego bloga i aspirujesz do bycia influencerem, to bardzo polecam Ci książkę Michała Szafrańskiego Zaufanie czyli waluta przyszłości. Moja droga od zera do 7 milionów z bloga.

Tutaj możemy przyjrzeć się kolejnej publikacji Michała Szafrańskiego pt. Finansowy Ninja. To merytoryczny podręcznik dotyczący finansów osobistych, który gorąco polecam. Podstawą do kształtowania podejścia do pieniądza jest motywująca pozycja Roberta Kiyosaki Bogaty ojciec, biedny ojciec. To książka pokazująca, czym mogą być dla ludzi pieniądze i ich wartość.

Polecam też coś, czego nie miałem okazji słuchać, ale wiem, że zostało zrobione dobrze przez ludzi, którym ufam – Turkusowców, czyli „Cykl Turkusowe Organizacje krok po kroku”

Te książki i materiały najbardziej wpłynęły na moje życie. A Ty, co odkrywczego ostatnio przecztał_ś lub zobaczył_ś?

Pozdrawiam i zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami.

Bartłomiej Świstak Piotrowski

Zainteresował Cię ten materiał?

Zapraszam do dyskusji

bartlomiej.piotrowski@gmail.com
Powrót do Bloga