Powrót do Bloga

Książki i filmy polecane przez Świstaka

Oto list książek, które przeczytałem i których przeczytanie gorąco polecam każdej osobie zainteresowanej rozwojem osobistym oraz przedsiębiorczością.

Zacząłbym od… Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce – Katarzyna Kędzierska – dlaczego? Ponieważ ta książka może pomóc trochę ostudzić głowę z … nadmiernego konsumpcjonizmu. Każdy ma prawo być konsumpcjonistą, równocześnie w mojej ocenie się to nie opłaca. Ta książka pomaga posprzątać przestrzeń wokół siebie – co w mojej ocenie jest łatwiejszym mimo wszystko zadaniem niż posprzątanie „w głowie”. Moja notatka i spisane przemyślenia z książki są tutaj. Jeżeli ktoś chce wiedzieć więcej o minimalizmie polecam film „Minimalism: A Documentary About the Important Things”, jak ktoś preferuje seriale to „Sprzątnie z Marie Kondo” (to nie minimalizm wprost), a jeśli ktoś nie ma czasu na książki i filmy to można 15 minut posłuchać o minimalizmie projektowo/zadaniowym.

W drugiej kolejności polecam Esencjalista – Greg McKeown tu z kolei możemy się nauczyć koncentracji i zrozumieć DLACZEGO koncentracja jest taka ważna.

Jako trzecią polecam Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć – Gary Keller, Jay Papasan – to jest książka, której nie umiem wdrożyć u siebie i realnie mam na nią „opór”, natomiast dzięki tej książce można zrozumieć, że przynajmniej 'warto’ rozważyć koncentrację na jednym priorytecie zawodowym. Dlaczego u siebie tego nie wdrożę? Uważam, że jestem raczej 'multipotencjalny’ oraz ja lubię najbardziej 'zaczynać projekty’ i to jest moja kompetencja.

Bardzo mocno rekomendowanym przeze mnie filmem w kontekście dwóch powyższych książek jest TEDx Rory Vaden How to multiplay your time? Który pokazuje jak wygląda zarządzanie sobą w czasie 2.0 i uzasadniania dlaczego prokrastynacja jest dobra.

Aby wdrażać te elementy skuteczniej z minimalizmu, esencjalizmu czy jednej rzeczy opłaca się przeczytać książkę Siła Woli – wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej Kelly McGonial.

Jeśli chcemy również mądrze zaplanować nasz proces uczenia to pomoże w tym wystąpienie Pierwsze 20 godzin – jak nauczyć się czegokolwiek: Josh Kaufman

Następnie polecam – Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera – Alexander Osterwalder, Yves Pigneur – dzięki tej książce możemy lepiej zrozumieć jak tworzyć Business Model Canvas BMC czyli taki uproszczony i dużo szybszy biznes plan. To może być przydatne zarówno dla Ciebie jako dla pracownika, żeby lepiej to wszystko rozumieć jak i przede wszystkim dla przedsiębiorców. Kolejnym krokiem dla przedsiębiorców będzie Metoda Lean Startup – Eric Ries – dzięki temu będziemy dużo lepiej wiedzieć jak te BMC używać i sprawdzać w rzeczywistości, czyli testować/eksperymentować.

Dla osób, które czują, że mają bardzo duży potencjał, żeby zmierzyć się ze swoimi problemami w postaci autoterapii polecam Program zmiany sposobu życia – Jeffrey E. Young, Janet S. Klosko – ALE tutaj ostrzegam, bo jest to książka, która w mojej ocenie osoby „nie gotowe” do zmierzenia się „ze sobą” z 'przeszłością” – to książka, która może więcej zaszkodzić niż pomóc, więc z Nią w mojej ocenie „ostrożnie”. Drugą książką – która również może “utrudnić” bieżące radzenie sobie z rzeczywistością – zwłaszcza osób wrażliwych to książka Kłamstwa Którymi Żyjemy Jon Frederickson – to książka, która może pomóc stanąć w prawdzie z samym sobą. Jednocześnie podawane w niej przykłady momentami są skrajnie drastyczne. Kolejna pozycja to Zdradzony Przez Ojca – Wojciech Eichelberger – to książka pokazująca jak mężczyźni porzucają swoich synów „na pastwę” matek (i przy okazji często porzucają żony), generalnie nieobecność ojca od maleńkości w życiu synów to poważny problem dla synów.

Zmiana perspektywy na bardziej pozytywną o świecie: Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą.

Najlepszym filmem jaki polecam jest TEDx Brene Brown „Potęga Wrażliwości” – www.ted.com/talks/brene_brown_on_vulnerability?language=pl – to TEDx, który według mnie mówi o autentyczności, o byciu w prawdzie, o prawdziwych relacjach czyli o ludziach o pełnych sercach – co jest moim zdaniem zadaniem bardzo wymagającym. Uważam, że warto i ja staram się być takim człowiekiem o pełnym sercu.

Dobrym motywującym filmem jest dla mnie Cyrk Motyli, który w prosty, dosłowny sposób pokazuje przemianę.

Ciekawa publikacja Kolaż doświadczeń uczących (się) dorosłych – można poczytać o różnych motywacjach i podejściach do uczenia się, a jako, że uczenie się jest podstawą rozwoju to warto to wiedzieć.

Kapitalna publikacja wskazująca na problemy; Bariery rozwoju innowacji w rozwoju problemów społecznych – raport ASHOKI.

Jeśli kogoś interesują organizacje spółdzielcze (poprzednik turkusowego podejścia) to polecam darmowy PDF ETOS Elementarz Tradycji Organizacji Spółdzielczych

Jeśli ktoś chce tworzyć swojego bloga czy vloga czy być merytorycznym influencerem bardzo polecam książkę Michała Szafrańskiego Zaufanie czyli waluta przyszłości. Moja droga od zera do 7 milionów z bloga.

Jeśli chodzi o podstawowe tematy związane z tym czym jest pieniądz i jak się z nim obchodzić to dwie pozycje – jedna motywująca Robert Kiyosaki Bogaty ojciec, biedny ojciec – to książka bardziej pokazująca czym mogą być dla ludzi pieniądze i wartość, a druga merytoryczna Michała Szafrańskiego Finansowy Ninja – to podręcznik finansów osobistych.

Polecam też coś, czego nie miałem okazji słuchać, ale wiem, że zostało zrobione dobrze przez ludzi, którym ufam – Turkusowców, czyli „Cykl Turkusowe Organizacje krok po kroku”

Najnowszą pozycją do mojej listy jest książka Inaczej Radka Kotarskiego – kapitalna książka porządkująca wiedzę o produktywności, efektywności i przerwach – nie jest dla mnie „odkryciem”, ale stanowi świetną opartą na badaniach naukowych esencję tego do czego latami na drodze praktyki dochodziłem, więc mogę ją zdecydowanie polecić.

Pod kątem rozumienia siebie i swoich emocji, a zwłaszcza emocji dzieci ciekawie się czytało Uczuciometr inspektora Krokodyla.

Te książki i filmiki najbardziej wpłynęły na moje życie z poziomu „wiedzy”. A co na Ciebie najbardziej wpłynęło? Jakie książki? Jakie filmiki? Filmy?

Pozdrawiam i zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami.

Bartłomiej Świstak Piotrowski

Zainteresował Cię ten materiał?

Zapraszam do dyskusji

bartlomiej.piotrowski@gmail.com
Powrót do Bloga